Розвиток зв'язного мовлення
Тема. Новорічне свято. Твір про свої враження від свят .
Мета: вчити учнів складати твори – розповіді з елементами опису про пережите, побачене під час канікул, збагачувати лексичний словник, викликати бажання передавати свої враження влучними образними виразами; розвивати зв’язне мовлення, творче мислення, уяву, увагу, пам’ять, спостережливість; виховувати бережливе ставлення до природи, любов до культурного надбання рідного краю, інтерес до вивчення українcької мови.
Обладнання: малюнки, ілюстрації, фотографії, музичні твори, опора «Куб», картки для індивідуальної та самостійної роботи.
Хід уроку
1. Організація класу1.1. Слово вчителя
Уроки творчості, натхнення уроки,
Добра і радості, і мудрості глибокої,
Усі шляхи тернисті перейти
Уроки творчості поможуть вам завжди.
2. Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми та завдань уроку
2.1. Створення позитивного настрою
- Розпочинаємо урок розвитку зв’язного мовлення, на якому ми будемо писати твір ... Вслухайтесь в слова цієї пісні і скажіть про що саме? ( Пісня «Канікули»)
- Правильно. Сьогодні ми будемо працювати у творчій студії «Слово». І розпочнемо роботу словами великого Кобзаря.
Ну що б, здавалося слова?
Слова та голос ... більш нічого.
А серце б’ється, ожива,
Як їх почує ...
(Діти промовляють слова Т.Г. Шевченка разом з учителем напівголосно).
- Задумайтесь над цими рядочками. Давайте сьогодні на уроці ми оживимо свої серця і душі красою рідного українського слова. Нехай наші серця затріпочуть від того, що ми самостійно можемо словом створити красу.
2.2. Оголошення теми уроку
- Уважно подивіться на дошку і спробуйте розкодувати тему твору, якого будемо писати згодом.
ЯСКРАВІКРАПЛИНКИЗИМОВИХКАНІКУЛ
(Яскраві краплинки зимових канікул)
- Як ви гадаєте, про які саме «яскраві краплинки» йдеться в нашій темі?
(Відповіді дітей).
2.3. Розгляд ілюстрацій, малюнків, фотографій, сувенірів, поробок.
- Закінчились канікули. За літо ви всі добре відпочили. Як видно із вашої виставки малюнків, фотографій, ілюстрацій, сувенірів, поробок канікули ви провели чудово, по – різному.
3. Актуалізація опорних знань учнів
3.1. «Гронування»
- Які асоціації виникають у вас, коли ви чуєте словосполучення зимові канікули?
лижі сніг холод санки Вертеп
коляда Новий рік село ігри Різдво
3.2. Складання діалогів про літні канікули. Робота в парах.
- Розкажіть, будь ласка, своєму сусідові по парті, де і як ви провели канікули. Пам’ятайте про правила ведення діалогу.
- Що цікавого ви дізналися від свого сусіда по парті? (Відповіді учнів.)
Довідничок: урок, школа, клас, літо, парта, дітвора, дзвінок, пора, річка, літечко, ставок, час.
3.4. Поетична хвилинка
- А зараз ми помандруємо до «Кузні літературного слова». Можливо, хтось хоче прочитати вірші власні чи авторські на зимову тематику.
(Читання учнями віршів авторських чи власних під супровід спокійних музичних творів).
ПЛАТОН ВОРОНЬКО
ПЕРШИЙ СНІГ
Голуби злетілися біленьки,
Мабуть хтось ім хліба накрашив,
То вночі пройшов сніжок легенький
І усе довкіл запорошив.
Не спурхне сніжок цей голубами,
Як весіннє сонце припече,
Він струмком зів’ється між горбами
І в далеке море утече.
ІВАН ФРАНКО
З НОВИМ РОКОМ!
З новим роком, браття милі!
В новім щасті, в новім силі
Радісно вітаю вас
І бажаю, щоб здоров’ю,
В мирі, з братньою любов’ю,
Відтепер ішов наш час.
Щирій праці Бог поможе!
Дай вам Боже все, що гоже!
СВЯТВЕЧІР
На столі — свята вечеря.
Вся родина — за столом.
Відчиняє ангел двері
Позолоченим крилом.
Благу вість нам сповіщає
Про народження Христа.
В хаті свято розцвітає,
Гріє душу доброта.
Пахне сіном і кутею.
Сяє зірка. Сніг скрипить.
І колядка над землею
З білим ангелом летить
Н. Гуменюк
- Які почуття виникають у вас, коли ви чуєте поетичне слово та ліричну мелодію?
4. Підготовча робота до написання твору
4.1. Слово вчителя
- Щойно ви прослухали музичні та поетичні твори, споглядали виставку малюнків, фотографій, поробок. Завдяки спілкуванню із сусідами по парті ви пригадали теплі спогади про канікули і, мабуть, в кожного із вас на згадку в пам’яті залишиться якась «яскрава краплинка», найкраща мить цієї чудової пори.
4.2. Розминка «Доберіть влучне слово»
- Щоб написати гарний твір, потрібно навчитися влучно добирати слова. Складемо словничок.
Хвилинка релаксації. Метод «Міні – ермітаж» (за С. Пальчевським)
- Сядьте рівненько, подивіться на небо. Вдихніть повітря, воно наповнює легені, все ваше тіло здоров’ям. Вдих, 1– 2, затримали повітря, видих. Ще раз.
Покладіть руки одна на одну на парту, на них – голівки, заплющіть очі. Пригадайте яскраві спогади про літні канікули. (Звучить музика).
- Розплющіть очки. Підійміть голівки. Потягніться до сонечка, до блакитного неба, подивіться на нього, а тепер – один до одного. Подаруйте усмішку і побажайте подумки здоров’я і добра вашим друзям.
4.3. Стратегія «Кубування» (повторення видів текстів)
(Вчитель проводить учнів через процес «кубування», пропонуючи викласти думки усно).
Завітав сьогодні в клас
На урок знову до вас
Кубик, діти, не простий,
Кубик, діти, чарівний.
Він доріжку прокладає,
Знання наші перевіряє.
- Увага! Аналізуємо знання «Чарівного кубика».
- Які види текстів ви знаєте?
- Текст – опис - це ...?
- Текст – розповідь – це ...?
- Текст – міркування - це ...?
- Пригадайте будову тексту.
- Який тип тексту найбільше підходить, щоб поділитися своїми враженнями про літо? Чому?
(Текст – розповідь з елементами опису).
4.4. Робота над пам’яткою
У кожного з вас на парті є пам’ятка. Прочитайте її мовчки і пригадайте умови написання твору.
(Діти читають мовчки).
ПАМ’ЯТКА
1) Кожну частину тексту писати з абзацу.
2) Речення будувати невеликі.
3) Давати повні відповіді на запитання.
4) Послідовно викладати свої думки.
5) Стежити за мовою.
6) Уникати повторів слів.
7) Під час написання складних слів користуватися орфографічним словником.
4.5. Структурний аналіз тексту
а) Складання плану.
1. Початок канікул.
2. Від’їзд на відпочинок.
3. Найяскравіші краплини канікул.
4. Мої сподівання.
5. Усне складання твору
6. «Спроба власного пера». Написання твору.
- Отже, беріться до найвідповідальнішої і найцікавішої роботи – написання творів-розповідей з елементами опису «Яскраві краплини літніх канікул».
7.1. Самостійна робота учнів
7.2. Індивідуальна допомога слабким учням
8. Перевірка виконаної роботи
8.1. Самоперевірка
8.2. Зачитування 2 – 3 робіт
9. Підсумок уроку
- Діти, які ваші враження від уроку?
- Скажіть, чи справдилися ваші надії?
- Дякую вам за чудову роботу, підтримку, взаєморозуміння.
Немає коментарів:
Дописати коментар